כוחה של ברכה – סיפור חסידי (בדיוני)

כשהגאון ר' יהושע מרקוביץ' זצ"ל היה על ערש דווי, היינו כמה תלמידים קרובים של הרב סביב מיטת חוליו. הוא לא דיבר הרבה כי היה חלש אבל עדיין מדי פעם קיבל יהודי או שניים שהגיעו לקבל ממנו ברכה. ראינו שקשה עליו קבלת האורחים אז אמרנו לו שאולי עדיף שלא יקבל אנשים לברכות עד שיחלים. מיד כששמע את ההצעה שלנו נכנסה בו רוח חדשה והוא נעור וקם והיה מלא כוחות כבעבר. הוא נעץ בנו מבט נוזף כאילו הצענו הצעה מגונה ואמר שחשוב לברך כל אדם שמבקש ברכה. והוא הוסיף שאת זה הוא למד מרבי יעקב פשלביץ זצ"ל ושהוא רוצה לספר לנו את סיפור המעשה. אני כותב לכם את הסיפור כמו ששמעתי אותו מפיו מילה במילה וזה לשונו:

כשנסתלק מאור העולם הגאון ר' יעקב פשלביץ זצוק"ל רבים סיפרו מעשי גדולתו. סיפרו שכל חייו חי בצניעות בדירה קטנה עמוסת ספרים, שכל חייו עסק בתורה ובגמילות חסדים, שדלתו היתה תמיד פתוחה בפני כל יהודי ואף שאינו יהודי היה מתקבל אצלו במאור פנים וזוכה לברכתו. וסיפרו על מעשי ניסים והשגחה שזכו אנשים רבים בזכותו. וסיפרו על חכמתו המופלגת ובקיאותו בכל ענפי התורה. וכבר החלה תחרות מי זכה למופת הגדול ביותר מאת הרב. היו שסיפרו על קושיה שעלתה להם מתוך אחד מספרי האחרונים שציטט איזו דעה של חז"ל שלא ידעו מהיכן ציטט אותה. הרב הגאון עצם עיניו, כך סיפרו, והיה נראה שהוא סורק את התלמוד בראשו. אחרי כמה שניות אמר שזה אכן מופיע באיזה מסכת בתלמוד אבל רק באחד מכתבי היד ולא בדפוסים. אחר סיפר על רגישותו של הרב שבזמן שביקר אותו ראש הממשלה הוא אמר שקודם הוא רוצה לוודא שכוס התה של אשתו הרבנית לא התקררה, כי אשתו היתה חולה באותו היום. אבל הסיפורים מציתי הדמיון ביותר היו סיפורים על ברכות שהרב נתן, וכדי להסביר את גדולתו אצטרך קודם לספר לכם על אבותיו.

ר' יעקב היה נצר לשושלת גדולי עולם. מספרים על סבו, ר' יעקב אליהו פשלביץ, בעל ה"קול יעקב" זצוק"ל, שבכניסה לחדרו השתרך תמיד תור ארוך של אנשים שבאו לקבל את ברכתו. ה"קול יעקב" היה ידוע בתור יודע רזים וברכותיו הרבה פעמים היו סתומות. מספרים על יהודי אחד שבא אליו וביקש ממנו שיברך אותו שיצליח בעסקיו והרב הגאון בירך אותו בזיווג הגון. ליצני הדור אמרו שזה בגלל שהרב היה כבד שמיעה, ואמנם הוא אכן היה כבד שמיעה, אבל דווקא ככזה הוא שמע את הקול היותר פנימי בעולם. אותו יהודי שקיבל את הברכה חזר הביתה בלא שהבין למה קיבל את ברכת הזיווג והלא הוא כבר נשוי, אך לא היתה בלבו טרוניה כי היתה נטועה בו אמונת חכמים. לימים אשתו חלתה ומתה, ואחרי שתמה שנת האבל נישא אותו יהודי בשנית ואשתו השניה היתה לא אחרת מאשר בתו של יהודי אחד מעשירי הונגריה. התברר שהיהודי שביקש מהרב ברכה בעסקיו אכן זכה להצלחה – אשתו השניה היתה העסק הכי רווחי שהוא עשה. עד כדי-כך היה ה"קול יעקב" רואה נסתרות! ובנו, ר' יצחק פשלביץ זצוק"ל, גם הוא היה רב גדול וחשוב וגם ביתו היה עמוס מבקרים שביקשו ברכה. גם עליו סופר שיהודי הגיע אליו וביקש ברכה בעסקיו ושהרב בירך אותו בזיווג הגון. אותו יהודי אמנם לא התעשר אבל בזכות הברכה הוא מצא אהבת אמת ושמח שמחה רבה על שהרב ידע טוב יותר ממנו מה העסק האמיתי שבו עליו להצליח.

ר' יעקב פשלביץ הנכד, היה מסוג אחר. הוא לא נכנס בנסתרות ודווקא היה ידוע בפשטות שבה הוא הסתכל על העולם. היינו מצפים שעם ישראל יפנה לו עורף ויעדיף את יודעי הסודות, אבל ההמונים העריצו אותו דווקא בשל פשטותו. מספרים על יהודי אחד שבא לבקש ממנו ברכה להצלחה בעסקיו, והרב פשוט אמר לו "בהצלחה". יצא אותו יהודי שמח ומלא פליאה "איך הרב ידע שמה שאני צריך זה הצלחה!" קרא בקול. ובאמת אותו יהודי ראה ברכה בעסקיו.

וזה רק סיפור אחד מיני רבים של נפלאות שהרב עשה. המתחכמים כמובן ניסו להסביר שמה שגרם לאנשים שבאו אליו לראות ישועות הוא שהרב היה אדם צנוע ומיושב בדעתו ואנשים שבאו אליו רצו "להידבק בקודש" ושעצם הנוכחות שלו גרמה להם להאמין בעצמם ולהרגיש שחייהם משתפרים. לעומתם המאמינים ישרי הלב הסבירו שהספיקה מילה אחת של הרב לעשות רושם רב בשמיים ולכן הוא לא היה צריך לומר יותר מאשר "בהצלחה" או "רפואה שלמה". בין כך ובין כך הרב הוריד שפע רב לארץ ואנשים רבים הרגישו שברכת ה' שורה עליהם.

הרב מרקוביץ' עצר וכבר חשבנו שזה סוף הסיפור וחשבנו שהבנו את כוחה של ברכה, אבל אז הרב קם והמשיך בקול רם אף יותר:

היום, בערוב ימיי, שגם אליי באים יהודים רבים לבקש את ברכתי, אני מרגיש חובה לספר את סיפור הברכה שזכיתי בה אני מהרב פשלביץ זצוק"ל. כמה חודשים לפני שנסתלק לבית עולמו הייתי אצלו לקבל ברכה. הייתי אז נער בן 17 ולא הסתדרתי בישיבה. הנערים האחרים חשבו שאני מוזר. ניסיתי בכל כוחי להיות מקובל בין התלמידים ולכן מדי פעם אמרתי בבדיחות הדעת איזו שטות. חשבתי שהחברים יצחקו, אבל הם לא הבינו שמדובר בבדיחה והיו בטוחים שאמרתי את השטות ברצינות וחשבו שאני טיפש. החלטתי ללכת לרב לקבל ברכה. היום זאת נראית לי חוצפה נוראית, הרי עומדים בתור אליו יהודים קשי יום שבאו לבקש זיווג הגון או פרי בטן, או עניים שרצו לבקש הצלחה בעסקיהם וחולים שזקוקים לרפואה, ואני כך מטריח את הרב בזוטות ומעכב אחרים שמחכים לברכתו! אבל בימים ההם זלזלתי בבעלי-בתים וחשבתי שהם מרוכזים בצרות שלהם כאילו הם מרכז העולם ושגם לי מגיע להיות מרכז העולם באותה מידה גם אם הצרות שלי קטנות בעיניהם. וכך הלכתי. כשהגעתי אל הרב, אפילו שנפל עליי מורא גדול מנוכחותו ומהאנשים שעמדו בתור ומהעסקנים שהיו לצדו, בכל זאת עמדתי מולו ואמרתי את אשר על לבי. אמרתי לו שאנשים לא מבינים את הבדיחות שלי וחושבים שאני טיפש. ראיתי את העוזר של הרב מסתכל עליי במבט נוזף אבל הרב חייך ואמר: "תנו לי לדבר איתו ביחידות". מיד יצאו כולם מהחדר והרב אמר לי: דע לך שגם אני סובל מאותה הבעיה ושאין לי למי לספר את זה. פעם הלכתי למכולת והמוכר, שידע מי אני, שאל אותי אם אני רוצה לשלם באשראי. אז הוצאתי כמה מטבעות ואמרתי לו: אמנם אשמח לשלם ב"אשריךָ", אבל מחובתי לשלם לך בכסף, ונתתי לו את הכסף. אולי זאת לא היתה בדיחה כל-כך מוצלחת, אבל גם לרב מותר להיות בינוני במשהו. בכל אופן אחרי כמה ימים אותו זבן סיפר בהתלהבות לכל מי שהיה מוכן לשמוע, שאני כל-כך שקוע בתורה שאני לא מכיר את הבלי העולם הזה ואפילו לא יודע מה זה כרטיס אשראי. ועוד הוא הוסיף שאני חשבתי עליו שהוא מציע לי לעשות את התורה קרדום לחפור בו חס ושלום ושבעצם אני חושב שההצעה שהוא הציע לי היא שאני אשלם לו בברכת "אשריך", ובגלל שאני שכל-כך צדיק אני התעקשתי לשלם לו בכסף. והרי זה שיגעון! ומה יכולתי לעשות? הרי אותו זבן, האירוע הזה חיזק אותו באהבת ה' ובמצוות ולא נותר לי אלא להחריש.

כולנו היינו פעורי פה והרב מרקוביץ' המשיך:

אתם מתארים לעצמכם שמאוד הופתעתי לשמוע את הסיפור הזה מהרב הגדול. בכלל לא חשבתי עד אז שיש לו רגשות של בני אדם קטנים כמוני. שאלתי אותו: "אבל למה רצית לספר לי את זה ביחידות?" אז הוא אמר: "אתה תראה שעצם זה שסיפרתי לך את זה ביחידות זאת הברכה שאני נותן לך", ושניה לפני שפתח את הדלת הוא הוסיף: "וגם ברור לי שהם לא היו מבינים את הסיפור ובגילי כבר אין לי כוח לראות למה הם יהפכו אותו". יצאתי החוצה נפעם. לא חשבתי שככה הרב הגדול ישתף אותי הקטן בבעיה מהחיים שלו. פתאום הבנתי, והמחשבה הזאת זעזעה אותי, עד כמה הרב בודד. בחוץ מיד שאלו אותי כולם מה הוא אמר לי. הייתי מאוד מבולבל מכל תשומת הלב ולא היה לי זמן לחשוב, אבל הבנתי שהרב לא רצה שהם יידעו את הסיפור, אז אמרתי שהוא בירך אותי בזיווג הגון. מאותו היום כולם בישיבה דיברו עליי בתור זה שהרב פשלביץ קיבל ביחידות. התחילו לרוץ שמועות עליי שאני עילוי ושהרב בחר בי, בכל מקום קיבלו אותי בזרועות פתוחות כאילו הייתי קמע, וכמובן גם דאגו לי לזיווג הגון כדי לקיים דברי הרב.

והנה אני לפניכם, תלמידים, אמנם אני משתדל להגות בתורה כל ימיי ולעשות רצון ה', אבל אני יודע שכל המעמד הנכבד שהגעתי אליו זה בזכות הברכה של הרב.

0 תגובות to “כוחה של ברכה – סיפור חסידי (בדיוני)”  1. להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s
הכנס את כתובת הדוא"ל שלך לקבלת עדכונים

כל הרשומות בבלוג


%d בלוגרים אהבו את זה: